modernizmas NY

MAD

Kažkaip nutinka architektūriniame pasaulyje tokie neįtikėtini dalykai kaip kad Niujorke nutiko su Meno ir dizaino muziejumi (arch. Edward Durell Stone).

1964-aisiais Ada Louise Huxtable, viena iš pirmųjų architektūros kritik(i)ų, apie šį pastatą pasakė, kad “naujasis muziejus primena kiauraraščiu išpjaustinėtą venecijietišką palazzo, paremtą ant ledinukų (lollipops)”. Pastatas nuo to laiko visuotinai buvo vadinamas “the lollipop building”.  Jį dar vis galima rasti DOCOMOMO puslapyje (pagrindinė struktūra yra išlikusi, tad vilties pastatą atkurti jie turbūt dar turi), saugotinu jį laikė dar kokios šešios organizacijos. Beje, teigiama, kad tai buvo pirmasis vertikalaus tipo pastatas, panaudotas kaip muziejus.

2 Columbus Circle

Vieni jį mėgo, kiti ne, bet galiausiai buvo nuspręsta ilgą laiką apleistą pastatą rekonstruoti ir vėl pritaikyti muziejaus reikmėms. To iniciatorė buvo muziejaus direktorė Holly Hotchner. Nors tam prieštaravo didelė grupė žmonių – paveldosaugininkai ir įvairūs visuomenės veikėjai, tarp jų žurnalistas ir rašytojas Tom Wolfe, menininkai Frank Stella, Chuck Close, architektūros istorijos profesorius Barry Bergdoll, New York Times architektūros kritikai Herbert Muschamp ir Nicolai Ouroussoff ir kt. – galiausiai, su jau minėtos kritikės Huxtable ir mero pritarimu, be jokio įsiklausymo į visuomenės nuomonę, rekonstrukcijos ėmėsi Brad Cloepfil su savo firma Allied Works Architecture (kurie man šiaip jau patinka).

Gal viskas ir būtų ne taip jau blogai, jei sakytume, kad tarkim, velniop tą paveldą, mums čia reikia modernaus pastato, be jokių aliuzijų į tą seną griuveną, padarykime rekonstrukciją ir turėkime čia naujos kokybės, modernų objektą. Deja, naujasis pastatas neatrodo kažkaip labai geriau nei senasis (o jei jau norėtumėt visiškai asmeniškos nuomonės – tai senojo pastato neįprasto grožio net nėr ko lyginti su absoliučiai beveidžiu naujadaru). Tačiau (štai čia ir bus tai, ką turėjo sakyti mano pirmasis šio įrašo sakinys), jei dar negana ir to, architektas paskutinę minutę pasidavė muziejaus direktorės norui ir viename iš viršutinių aukštų, restorane, įrengė panoraminius langus, kurie sujungė vertikalias linijas ir suformavo raidę H, kuri žiūrint tam tikru kampu, matant dar vieną vertikalią fasado liniją “sako” HI.

HI? “WTF?” – tuomet klausiu aš. Koks save gerbiantis (gal tokių nėr tiek jau daug?) architektas pasiduos kažkokios nearchitektės-moteriškės spaudimui (kad ir muziejaus direktorė, juk vis vien ne architektė) ir savo kūriniui leis familiariai sakyti HI, bet po to dar skųsis, kad dėl šito “he has never felt more violated in any way”? Žodžiu, niekaip nesuprantu, kaip čia jį taip išprievartavo.

Tarp kitko, jei paspaudėte nuorodą į Allied Works puslapį, pamatysite, kad jame įdėtas variantas dar be HI – kuris dar atrodo pakankamai saikingai ir gerai.

“The new building is handsome, but I do miss the old one—its eccentric adornment, its weird cooling-tower presence. It was so specific. It’s like a great dodo becoming extinct.” – sako vienas kritikas.

Kiti kritikai kalba viens už kitą geriau:

“The new Museum of Arts and Design is artsy and designy, but it is not good architecture, and it makes me miss Stone’s winsome palazzo all the more.” (W.Rybczynski)

“The new façade…uses glass bands, or “cuts,” rather than conventionally patterned fenestration, across a plane of ceramic tiles glazed so as to change color subtly when viewed in different light conditions. For me, I am sorry to say, it’s all scaleless. Where Stone’s original building read as neatly scaled to its setting, Mr. Cloepfil’s redesign reads as a piece of abstract sculpture that, at building scale, seems all wrong.” (F.Morrone, NY Sun)

ir t.t. (jei norit daugiau paveldosauginio-rekonstrukcijos proceso istorijos ir kritiškų nuomonių, skaitykit čia)

Advertisements

One Response

  1. HI, aš žinau kaip išprievartavo, solidžia krūva pinigų, tokia mano versija :)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: